A különböző restaurátori és a hozzájuk kapcsolódó tudományos szakterületek világszerte a múzeumi élet dinamikusan fejlődő részei, ugyanakkor a hazai és a közép-európai múzeumok gyakorlatában a szükséges szemléletváltás többnyire lassan mutatkozik.
Az Országos Restaurátor és Restaurátorképző Központ 2017 áprilisában RE-STart címen tartott konferenciája a kulturális tárgyi örökséggel foglalkozó szakemberek képzésének, feladatainak, közgyűjteményekben ellátott szerepének elemzésével foglalkozott. Ahogy a konferencián is elhangzott, a Központ munkatársai elkötelezettek amellett, hogy a hagyományos keretek között zajló – különböző szintű végzettséget adó – műtárgyvédelmi szakemberek képzésén túl, néhány napos továbbképző kurzusokat is szervezzenek. Az új ismeretek elsajátítását szolgáló képzések egy-egy témára fókuszálva segítik azokat a kollégákat, akik jelenlegi tudásuk frissítését, továbbfejlesztését is fontosnak tarják a restaurátorműhely eszközparkjának korszerűsítése mellett.
- április 23–25.
Az Országos Restaurátor és Restaurátorképző Központ szervezésében:
Bőr anyagú műtárgyak tisztításának, lágyításának lehetőségei
avagy „Likkerezzünk vagy ne likkerezzünk?”
A kurzus célja: Szakmai továbbfejlődési lehetőség azon restaurátor kollégáknak, akik diplomájukat több mint 10 éve szerezték meg, és azóta nem volt alkalmuk megismerni az újabb anyagokat, technikákat illetve restaurálási irányzatokat.
A kurzus során tárgyalt témakörök:
A szennyeződések típusai, jellegzetességei;
Anyagvizsgálatok, melyek segítenek a tisztítási módszerek kiválasztásában;
A mechanikus tisztítás eszközei, hatása a bőr felületére;
A bőr fizikai és kémiai szerkezetének viselkedése vizes oldatok, vizes-olajos emulziók, szerves oldószerek és oldószerkeverékek hatására;
Az olajokat, zsírokat tartalmazó tisztító- és kezelőszerek kémiai felépítése, változása öregedés hatására;
Géles tisztítási módszerek;
A bőrök lágyításának lehetőségei, az egyes eljárások előnyei és kockázatai.
Az adott témaköröket elméleti előadásokkal kezdjük, melyeket mintadarabokon és műtárgyakon végzett gyakorlati munka követ.
Oktatók: Kissné Bendefy Márta, Várhegyi Zsuzsanna, Dr. Orosz Katalin (az egyetemi szintű Iparművészeti Restaurátorképzés oktatói)
Helyszín: MNM ORRK 1087 Budapest, Könyves Kálmán krt. 40.
Részvételi díj: 9.500 Ft
A résztvevők maximális létszáma: 10 fő
Időtartam: 2018. április 23-án 10.00 – 18.00 óráig, 24-én és 25-én 8.30 – 16.30-ig
Jelentkezni 2018. április 10. éjfélig lehet, a jelentkezési lap kitöltésével. A jelentkezőket 2018. április 12-ig válaszlevélben értesítjük. A kurzust minimum 6 érdeklődő esetén indítjuk. Túljelentkezés esetén a beérkezési sorrend mellett a jelentkezési lapon megadott információk segítik a továbbképzésben résztvevő csoport összeállítását.
A részvételi díj befizetésére 2018. április 18. éjfélig van lehetőség a válaszlevélben megadott számlaszámra.
A résztvevők az új ismeretek megszerzése mellett igazolást kapnak a kurzus elvégzéséről.
Forrás: MNM