A Pulszky Társaság állásfoglalása a Magyar Rádió épülete ügyében

Legyen a Magyar Rádió épület-együttese, szellemi és anyagi vagyona nemzeti emlékhellyé!

A Pulszky Társaság – Magyar Múzeumi Egyesület állásfoglalása

A Civilek a Palotanegyedért Egyesület 2016. március 23-án tette közzé felhívását a Magyar Rádió épület-együttesének, szellemi és anyagi vagyonának megőrzésére, tartós védelmére és hasznosítására. Konkrétan az alábbi épített és tárgyi emlékekről van szó:

– a Bródy Sándor u. 5-7.;
– a Pagoda; az eredetileg Gerlóczy Gedeon tervezte épület, az összes tartozékával, kiegészítéseivel és berendezéseivel;
– a bunker, mint kortörténeti emlék;
– a Rádió- és Televízió Múzeum teljes kiállított és raktározott anyaga; a Pollack Mihály tér 8. (a márványterem épülete, a hozzá fűződő történelmi és kulturális örökség miatt).

A múzeumi szakterület legnagyobb szakmai szervezeteként egyetértünk azzal a javaslattal, hogy az épületegyüttest nemzeti emlékhellyé kell nyilvánítani és ennek megfelelő védelemben kell részesíteni. Támogatjuk, hogy a létrehozandó intézmény feladata legyen az itt különböző formában meglévő nemzeti értékek megőrzése, elérhetővé tétele, sokoldalú felhasználásuk biztosítása.

Az 1956-os forradalom 60. évfordulója megfelelő alkalmat kínál a nemzeti emlékhellyé nyilvánításra és az értékek megőrzésének biztosítására, különös tekintettel a Magyar Rádió épületegyüttesének e forradalomban játszott szerepére.

Amennyiben pedig az eddig hozzáférhető információknak megfelelően az Országos Széchényi Könyvtárnak ad majd helyet ez a terület, értelemszerűen adódik, hogy egyik legnagyobb közintézményünk keretében maradjon meg a Rádió- és Televízió Múzeum, illetve az emblematikus épületek.

Mindezek alapján csatlakozunk a felhíváshoz és másokat is erre biztatunk. Az illetékes döntéshozókat pedig kérjük a gyors és a fentiek szellemében hozott döntésre.

Budapest, 2015. április 20.

A Pulszky Társaság – MME
elnöksége és választmánya